Portret Tolkiena wyłaniający się z jego listów przedstawia autora jako gawędziarza, profesora, katolika, kochającego ojca i uważnego obserwatora otaczającego świata, a czytelnik ma szansę poznać go ze strony bardziej prywatnej.


 

Dzieło, nad którym Tolkien pracował przez całe życie, doczekało się pierwszego wydania w ponad 30 lat od śmierci jednego z największych pisarzy XX wieku. Piękna bibliofilska edycja z olśniewającymi kolorowymi ilustracjami Alana Lee. Historia Túrina i jego siostry Niënor – dzieci Húrina, człowieka, który śmiał się przeciwstawić Czarnemu Władcy – toczy się na długo przed wydarzeniami „Władcy pierścieni”, w rozległej krainie za Szarymi Przystaniami, na ziemiach, po których chadzał niegdyś Drzewiec zatopionych podczas wielkiego kataklizmu, jaki zakończył Pierwszą Erę świata. W odległych czasach, gdy na Północy wznosiła się ogromna twierdza pierwszego Czarnego Władcy. To opowieść o wojnie rozpętanej przez Morgotha przeciwko elfom i ludziom, o nienawiści i zemście, o odwadze i słabnącej nadziei, o strachu i o zmaganiu się z przeznaczeniem. O losach Túrina i Niënor, naznaczonych straszliwą klątwą Czarnego Władcy. Niniejsze, drugie polskie wydanie zbioru listów J.R.R. Tolkiena pod redakcją Humphreya Carpentera różni się od pierwszego przede wszystkim zmianami w terminologii dotyczącej stworzonego przez Tolkiena świata Śródziemia. Użyte w tamtej edycji nazwy własne, utworzone na potrzeby polskiego tłumaczenia „Władcy Pierścieni” przez Jerzego Łozińskiego, zostały zastąpione przez nazewnictwo autorstwa Marii Skibniewskiej.

Podobne dzieła:
1996 Księga zaginionych opowieści 3

2000 Drzewo i liść oraz Mythopoeia 2001 Powrót króla
2002 Kowal z Przylesia Wielkiego. Przygody Toma Bombadila
2013 Upadek króla Artura Dzieci Hurina Listy świętego Mikołaja Niedokończone opowieści Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa Pan Błysk

Poniżej przykłady podobnych tekstów:

 
Władca Pierścieni” był śmiałą próbą stworzenia brytyjskiego eposu na miarę „Iliady” czy „Kalewali”. Próbą dokonaną piórem nikomu nieznanego profesora – znawcy języka staroangielskiego, o której można powiedzieć, że odwrotnie niż u Horacego: śmieszna mysz zrodziła górę. Bo powieść stała się wzorcem dla wielu epigonów, niekoniecznie nawet piszących w konwencji fantasy. Była impulsem, dzięki któremu całe rzesze ludzi zaczęły poszukiwać swojej tożsamości w mitach i legendach, w tradycji druidycznej ludów Północy Europy. A często również i korzeni.

Legenda oparta na mitologii skandynawskiej. Stąd Tolkien czerpał liczne pomysły, nazwy i imiona tworząc Śródziemie. Pierwsza pieśń opowiada o losach legendarnego bohatera Sigurda Völsunga i dwóch zakochanych w nim kobiet "Legenda o Sigurdzie i Gudrun" to fascynująca opowieść z czasów starożytnej Północy o magii, bogach, spektakularnych bitwach, wojownikach, tragicznej miłości i zdradzie. Niezwykły prezent dla wszystkich miłośników Tolkiena, opatrzony przez jego syna drobiazgowym komentarzem oraz fragmentami dotąd niepublikowanych wykładów.

,,Kto szuka, ten najczęściej coś znajduje, niestety czasem zgoła nie to, czego mu potrzeba." Prawdziwe arcydzieło literatury. Baśniowy, fascynujący świat,który pochłania do samego końca. Życzliwi, przyjemni bohaterowie, którzy urzekają. Tolkien stworzył coś pięknego. Polecam wszystkim,którzy jeszcze nie przeczytali tej książki. Książka ta wprowadza nas do świata który od siebie uzależnia sprawia że bardzo trudno się od niej oderwać.Dla tych którzy wolą nie męczyć się polecam ekranizację zrealizowaną w trzech częściach czyli ponad siedem godzin wspaniałej historii.

 

©opyright by ASdragon0,zakaz kopiowania obrazy należą do twórców występują tutaj wyłącznie jako forma odnośnika.